Тревога за Трета световна война, Китай и САЩ в ядрена надпревара

ror5

Успешният тест на новата китайска балистична ракета JL-3 засилва безпокойство във Вашингтон

Китай е на път да се откаже от дългогодишната си политика по отношение на ядрените оръжия за „отказ от първи удар”, тъй като надпреварата във въоръжаването със САЩ се засилва.

Конкуренцията между двете суперсили се развива от години. В момента фокусът е насочен към Южнокитайско море. Пекин постоянно увеличава военното си присъствие в района, към който претенции имат и Филипините, Виетнам, Малайзия и Тайван.

Успешният тест на новата китайска балистична ракета JL-3 обаче засилва безпокойство във Вашингтон. С него Китай изпрати послание към света, показвайки нарастваща военна мощ и нов клас стратегически подводници, които могат да бъдат оборудвани с ядрени оръжия.

В момента САЩ полагат всички усилия да ограничат достъпа на китайските стратегически подводници до Тихия океан. Но като цяло американската стратегия е насочена към намаляване на възможностите на Китай за ответен ядрен удар, счита хонконгският военен експерт Сун Чжунпинг. Ето защо за Вашингтон е притеснителна подмяната на наземно базираните балистични ракети с такива, пренасяни от подводници.

Според Джао Тонг, сътрудник в Програмата за ядрена политика в центъра Карнеги, САЩ и техните съюзници засилват силите си за борба с подводници в Южнокитайско море и Индийския океан.

В същото време отказът на САЩ от Договора за ликвидиране на ракетите с малък и среден обсег само допринася за недоверието между двете суперсили и увеличава възможността Пекин да преосмисли своята политика за „отказ от първи удар” по отношение на ядрените оръжия.

Според доклад на базираната във Вашингтон Американско-китайска комисия за преглед на икономиката и сигурността, Китай засилва системите за доставки на ядрени материали, което поставя въпроса за това дали новите оръжия ще бъдат само възпиращо средство.

През октомври, когато обяви плановете си да изтегли САЩ от споразумението с Русия за ликвидиране на ракетите със среден и малък обсег, американският президент Доналд Тръмп заяви, че решението му е повлияно от необходимостта да се отговори на ядрената експанзия на Пекин.

Брайън Кларк от Центъра за стратегически и бюджетни оценки смята, че Китай вече има способността да контролира Южнокитайско море. Доминиращата позиция на китайските сили в района е безспорна. Китай в момента има най-големия военен флот в света с повече от 300 кораба.

Засега китайското внимание е насочено към близките морета, но това едва ли ще остане така.